„a Szakkörök” működése Kétegyházán
„...mert közösségben lenni és együtt alkotni jó!”
A SZAKKÖR a Nemzeti Művelődési Intézet 2020 decemberében indult, új tudásmegosztó online felülete. Célja, hogy a hagyományos szakköri tevékenységek egyes fázisaiba az internet segítségével vonja be a látogatókat, ezáltal összegyűjtse, rendszerezze és népszerűsítse a különböző közösségi tevékenységi formákat.
Magyarország Kormányának köszönhetően a Nemzeti Művelődési Intézet lehetőséget kapott 2022/23-ban közel 5000 szakkör támogatására. A NMI szakmai tevékenységét azzal az elhivatással végzi, hogy a kulturális társadalom- és tartalomfejlesztés eszközeivel hozzájáruljon a magyar nemzet életminőségének javulásához a Kárpát-medencében.
Célja:
A felület (aszakkor.hu) bemutató videókon keresztül díjmentesen biztosít lehetőséget a szakköri tevékenységek kipróbálására, megismerteti a látogatókkal a közreműködő mestereket és oktatókat, akik magas szinten, több évtizedes tapasztalattal rendelkezve vállalkoznak tudásuk megosztására.
A Népművészeti Egyesületek Szövetsége segítségével a portál indulásakor a gyöngyfűzés, a hímzés, a csipkeverés és a mézeskalács-készítés fortélyaival ismerkedhettek meg a felület látogatói, de a folyamatos fejlesztéseknek és a témakörök bővítésének köszönhetően a közművelődési intézmények szerteágazó szakköri világa válik elérhetővé a felületen. (Ma már 15 féle területen készítettek videókat a szakemberek).
A felhívás keretében egy-egy ötfős szakkör alapanyagaira és eszközeire adhat le előjelentkezést minden közművelődési feladatellátó. Az ötfős szakkörök 2022. október, illetve november hónapban indíthatóak.
A kétegyházi Táncsics Mihály Művelődési Ház is jelentkezett 2022 júniusában erre a lehetőségre 3 területen: nemezkészítés, hímzés, gyöngyfűzés. Mindhárom szakkört elfogadták, így a „toborzás” és az alapanyagok megérkezés után elindulhattak a szakkörök a művelődési ház és a könyvtár épületében.
Nemez szakkör: 5 fő résztvevő, időpont: hétfő délelőtt 10.00
A nemezkészítés egy ősi kelmekészítő mesterség, melynek során az állati szőrökből erős, mégis puha, jól szigetelő anyag keletkezik. A gyapjú – a nemez alapanyaga – gyógyító hatást gyakorol viselőjére: serkenti a vérkeringést, enyhíti az ízületi és izomfájdalmakat, a benne lévő lanolin pedig ortopédiai és reumás betegségeket gyógyít. A nemezkészítés szerepe különleges a magyar kultúrában, gyökerei népünknél több ezer évre nyúlnak vissza, és mi vagyunk a legnyugatibb nép, mely ősmesterségeként művelte a nemezkészítést.
Megismerkedünk a technika történetével és az alapvető munkamódszerekkel. A szakkör keretében könnyen elkészíthető és modern korunkba is illeszthető játékokat, kiegészítőket is nemezelünk.
Hímző szakkör: 7 fő résztvevő, időpont: csütörtök délelőtt 10.00
Az emberiség megjelenése óta fejlődő, mára már hihetetlen technikai gazdagsággal rendelkező szakág a hímzés. Generációról generációra megújulni képes önmegvalósító, nyugtató tevékenység.
Gyöngyfűző szakkör: 5 fő résztvevő, időpont: csütörtök délután 16.30
Az ékszer, a gyöngy ősidők óta minden népi kultúrában megjelenik. Lehet ajándék, díszíthetjük vele ruhánkat, esetleg lakó környezetünket. A gyöngyfűzés folyamatosan meg tud újulni, mert mindig van új alapanyag és hozzá új ötlet.
2022 októbere óta 10-10 foglalkozáson vehettek részt a szakköri tagok.
A „Népi Kézműves Alkotóházak és Műhelygalériák X. Országos Hete” alkalmából szervezett rendezvényhez csatlakozott a Táncsics Mihály Művelődési Ház is. Az idei év üzenete: „Kézművesség a mindennapjainkban”.
Ennek keretében 2023. március 30-án (csütörtök) 14.00 és 16.00 óra között lehetőséget teremtünk, hogy a község érdeklődő lakosai bepillantást nyerhessenek a szakkörök munkájába.
Szeretettel várnak a szakköri tagok minden érdeklődött!
Fekete Gabriella
szakkörszervező, szakkörvezető