Településfejlesztés
KRESZ Park
A KRESZ-park nemcsak tanulási, hanem szórakozási lehetőséget is nyújt a kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A környéken sportpálya, játszótér és parkoló is található, továbbá a park környezetében fásítást is végeztek, amely még vonzóbbá teszi a területet.
A beruházás teljes mértékben önerőből valósult meg, összesen 5.588.000 forint értékben.

KRESZ park madártávlatból
Színpad
2022 nyarán megújult a Táncsics Mihály Művelődési Ház és Könyvtár előtti színpad és annak környezete. A Fő tér, mint számos közösségi rendezvény helyszíne, kiemelt figyelmet érdemel, ezért fontosnak tartottuk a terület megóvását és esztétikai megújítását.
A felújítás során a színpad új faburkolatot kapott, emellett megújultak a lépcsők és a térburkolat is, így a tér rendezvényekhez méltó környezetet biztosít.
A beruházás teljes egészében önerőből valósult meg.

Színpad
Fő tér
Kétegyháza Fő terén található játszótér 2022-ben jelentős felújításon és korszerűsítésen esett át, amely során az akadálymentesítés is megvalósult. A település központjában elhelyezkedő játszótér rendkívül népszerű a családok körében, emellett gyakran látogatják a helyi óvodások és iskolások is.
A fejlesztés részeként új játékokat telepítettünk, valamint a meglévő eszközöket is felújítottuk. A játszótér burkolata is megújult: térköveket helyeztünk le, és a gumiszőnyegeket teljes egészében kicseréltük.
A beruházást az Együtt a Kisangyalokkal Mozgáskorlátozott Gyermekeket Támogató Alapítvány és Kétegyháza Nagyközség Önkormányzata közösen valósította meg, összesen 5 millió forintos költséggel (2,5-2,5 millió forint).
Erkel utca
Az Erkel utcában egy kisebb játszótér is kialakításra került, amelynek fejlesztéséhez a település folyamatosan keresi az újabb forrásokat. 2021-ben a Magyar Falu Program keretében, az MFP-OJKJ/2021 kódszámú pályázatnak köszönhetően támogatást nyertünk új játszótéri eszközök telepítésére. Ennek eredményeként a játszótér egy drótkötélpályával és egy kétüléses lengőhintával bővült.
A beruházás összköltsége: 1.999.919 forint, amely pályázati forrásból valósult meg.
Nagy Sándor utca
A település újfalui részén, az egykori óvoda mellett, a Nagy Sándor utcában egy új játszótér került kialakításra. Ez a játszótér lehetőséget teremt arra, hogy a falu ezen részén élő családok is közel találjanak olyan közösségi teret, ahol gyermekekkel a szabadban játszhatnak, és közösséget építhetnek.
Ez a fejlesztés teljes egészében önerőből valósult meg.

fő téri játszótér

Erkel utcai játszótér

Nagy Sándor utcai játszótér
Sportlétesítmények fejlesztése Kétegyházán
Településünk számára kiemelt cél, hogy támogassuk az aktív, mozgásgazdag életmódot, és egyre több ember számára tegyük elérhetővé a sportolási lehetőségeket. E cél megvalósítása érdekében pályázati forrásból két sportlétesítményt sikerült kialakítanunk Kétegyháza két különböző pontján.
Az első létesítmény a település déli részén, a Szent Imre utca végén található. A helyszín kiválasztásakor fontos szempont volt az általános iskolák közelsége. A Márki Sándor Általános Iskola, a Román Nemzetiségi Általános Iskola és Óvoda, valamint a Bölcsőde mind a létesítmény közvetlen közelében helyezkednek el, így az iskolások sportprogramjaik – például testnevelésórák, sportnapok, Kihívás Napja vagy családi napok – során könnyen használhatják az új sportlétesítményt.
A második létesítményt a település északi részén, az Erkel utcában alakítottuk ki. Ez a helyszín szintén jelentős szerepet tölt be a közösségi életben, hiszen itt található a nemrégiben megépült Sport- és Szabadidőközpont is, amely tovább bővíti a sportolási és szabadidős lehetőségeket.
Mindkét fejlesztés pályázati forrásból valósult meg, hozzájárulva a település lakóinak egészségesebb és aktívabb életmódjához.

Sport park
Sportpálya
Az új sportpálya a lakosság kezdeményezésére, a Kétegyházi Sportegyesülettel együttműködve valósult meg. Az Önkormányzat több sikeres pályázat révén biztosította a létesítmény megvalósításához szükséges forrásokat, így teremtve lehetőséget a közösség sportolási igényeinek kiszolgálására.

Sportpálya
Térfigyelő kamerák
Az elmúlt évek során Kétegyháza több pontján térfigyelő kamerák kerültek telepítésre, hiszen a közbiztonság kiemelt fontosságú a település számára. A közterületi térfigyelő-kamerarendszer jelentős szerepet játszik a jogsértések megelőzésében és gyors észlelésében, hozzájárulva a lakosok biztonságérzetének növeléséhez.
A fejlesztés több ütemben, pályázati források és önerő felhasználásával valósult meg, a Kétegyházi Petőfi Polgárőr Egyesület aktív közreműködésével.

Térfigyelő kamerák
Rendőrőrs
Kétegyháza Nagyközség Önkormányzatának hosszan tartó, elkötelezett munkájának eredményeként 2022-ben újra rendőrőrs kezdhette meg működését Kétegyházán. Az Önkormányzat biztosította a létesítményhez szükséges épületet, valamint gondoskodott annak teljes körű felújításáról, ezzel is támogatva a település közbiztonságának erősítését.

Rendőrörs
Szolgálati lakások – Szent Imre 39.
A Kétegyházi Rendőrőrs szomszédságában két szolgálati lakás került kialakításra, amelyek a Magyar Falu Program MFP-ÖTIK/2021 pályázatának sikeres forrásaiból kerültek felújításra. A lakások térítésmentes lakhatási lehetőséget biztosítanak a rendőrőrs állományában dolgozó személyek számára, hozzájárulva a munkakörülményeik javításához.
A Szent Imre utca 39. szám alatti önkormányzati épület teljes körű felújításon esett át, amely magában foglalta a nyílászárók cseréjét, valamint a víz-, villany- és fűtésrendszer korszerűsítését. Emellett a hideg- és melegburkolatok megújítása is megvalósult.
A projekt összköltsége: 19.930.805 Ft.
Kerékpárút
A ROHU-128 kódszámú „Öko Transz Rendszer – Környezetbarát, Határokon Átnyúló Közlekedés Socodor-Kétegyháza Területén” című projekt keretében Kétegyházán 2021-ben egy 2,1 km hosszú kerékpárút épült ki. Ez a fejlesztés kiemelten fontos volt a település számára, hiszen a lakosság jelentős része rendszeresen használ kerékpárt, és kiemelt cél a biztonságos kerékpározási lehetőségek biztosítása.
A kerékpárút két frekventált útszakasz, a Gyulai út és a Toldi utca mentén került kialakításra. A projekt részeként számos további fejlesztés is megvalósult:
- 26 darab kerékpár és 4 darab tricikli beszerzése.
- Két STREETBÚTOR kerékpáros szervizpont telepítése, amelyek lehetővé teszik a kerékpárok karbantartását és javítását.
- Fedett, Bamber típusú kerékpártárolók létesítése a Gyulai út és Kölcsey utca kereszteződésénél található buszmegállónál, valamint a Toldi utcai buszmegállónál. A tárolók védelmére térfigyelő kamerarendszert is kiépítettünk.
- MTZ-320 típusú kistraktor beszerzése a kerékpárút karbantartásának biztosítására.
A projekt összköltsége: 173.000.000 Ft.

Kerékpárút
Járda
A Belügyminisztérium támogatásával több mint 1 kilométer hosszan újultak meg járdaszakaszok Kétegyházán. A felújítás több utcát érintett, köztük a Hősök utcát, Csabai utcát, Móra utcát, Kölcsey utcát és Verőfény utcát. Az önkormányzat kiemelt figyelmet fordít a lakosság biztonságos közlekedésére, így a gyalogosok számára balesetveszélyes szakaszok korszerűsítése kiemelt feladatként valósult meg.
A település vezetése továbbra is aktívan keresi a lehetőségeket a járdák további fejlesztésére és karbantartására.
- Támogatás összege: 16.451.988 Ft
- Önkormányzati önerő: 2.903.292 Ft

Járdaépítés
Útépítések Kétegyházán
Az elmúlt években az önkormányzat számára kiemelt célként szerepelt a helyi közutak korszerűsítése és rendbetétele. A rendelkezésre álló lehetőségek maximális kihasználásával számos pályázatot nyújtottunk be, amelyek nagy része sikeresen zárult. Az elnyert támogatások révén a következő utcákban épülhetett szilárd burkolatú út:
Déli sor
A Magyar Falu Program MFP-ÖTU/2020 pályázati kiírásán elnyert támogatásnak köszönhetően a Déli soron új, szilárd burkolatú út létesült.
- Támogatás összege: 21.505.895 Ft
Szabadság utca – Erkel utca
A „Út, híd, kerékpárforgalmi létesítmény építése/felújítása” MFP-UHK/2021 alprogram keretében a Szabadság utcában és az Erkel utcában összesen 721 méter hosszan épült szilárd burkolatú út. Az új szakaszok hossza:
- Szabadság utca: 397 méter
- Erkel utca: 324 méter
Az utak kiépítése hozzájárult a közlekedési infrastruktúra fejlődéséhez, csökkentette a környezeti terhelést, és javította a településkép élhetőségét.
- Támogatás összege: 27.112.710 Ft
Névtelen utca – Legelő sor
A Magyar Falu Program MFP-UHK/2022 alprogramjának keretében a Névtelen utcában és a Legelő soron összesen 317 méter hosszúságban épült szilárd burkolatú út. A fejlesztés során:
- Az érintett útszakaszokat szórt anyag helyett aszfaltozták.
- Az útburkolat szélessége jellemzően 3 méter, a közúthoz való csatlakozásnál 5,5 méterre bővült.
- Mindkét oldalon 1 méter széles, 15 cm vastag erősített padka készült a kitermelt anyag felhasználásával.
A fejlesztés célja a népesség helyben tartása és az életminőség javítása volt, miközben a burkolt út jelentősen csökkentette a porszennyezést.
- Támogatás összege: 24.999.997 Ft
Ezek a beruházások jelentősen hozzájárultak Kétegyháza közlekedési hálózatának korszerűsítéséhez és a település lakóinak életminőségéhez.

Szabadság utca - Erkel utca

Névtelen utca - Legelő sor

Csabai utca és Nap utca
Az Andrássy-Almásy kastélypark megnyitása
Kétegyházán található a közel 15 hektáros Andrássy-Almásy kastélypark, amely egykor a település egyik legkedveltebb közösségi helyszíne volt. Az ősparkot azonban 20 évvel ezelőtt vagyonvédelmi okokból lezárták, így a lakosság számára hosszú ideig nem volt látogatható.
A helyiek körében erős igény mutatkozott a kastélypark újranyitására, ezért 2013-ban megkezdődött egy tárgyalássorozat, amelynek célja a terület hozzáférhetővé tétele volt. A törekvések végül sikerrel jártak, és 2022-ben a park hivatalosan is átadásra került a lakosság számára.
Az önkormányzat az újranyitás előkészítése érdekében az elmúlt két hónapban intenzív munkálatokat végzett. A területet megtisztították, rendezték, és új padokat helyeztek ki, hogy biztosítsák a látogatók kényelmét.
A kastélypark fenntartása érdekében háromoldalú megállapodást kötött:
- Kétegyháza Nagyközség Önkormányzata
- Kétegyházi Petőfi Polgárőr Egyesület
- AASzC Dr. Pálfi György Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium
Ez az együttműködés biztosítja, hogy a park hosszú távon is megfelelő állapotban álljon a lakosság rendelkezésére, hozzájárulva Kétegyháza közösségi életének gazdagításához és a természeti környezet megóvásához.

Kastélypark
Illegális hulladék felszámolása
Kétegyháza területén sajnálatos módon többször előfordult, hogy illegális hulladékot helyeztek el mind külterületi, mind belterületi részeken. Az önkormányzat kiemelt figyelmet fordított ezek felszámolására, és az érintett területeket megtisztította.
Az illegális szemét elszállításának és ártalmatlanításának költsége több millió forintot tett ki, ami jelentős terhet rótt a település költségvetésére.
A település vezetése elkötelezett amellett, hogy az ilyen esetek számát minimalizálja, és a jövőben is mindent megtesz a környezet védelme érdekében. Az önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét az illegális hulladéklerakás káros következményeire, valamint arra, hogy a szabályosan működő hulladékgyűjtő rendszerek használata közös érdek.
Csapadékvíz elvezetése

Csapadékvíz elvezetése
2020 szeptemberében elkészült Kétegyháza Nagyközség csapadékvíz csatorna-hálózatának fejlesztésének első üteme a TOP-2.1.3-16-BS1-2017-00012 azonosítószámú projekt keretében.
A projekt fő célja a biztonságos belvízelvezetési rendszer kialakítása, valamint a csapadékvíz helyben tartása és hasznosítása volt a Damjanich, Rákóczi, Kossuth és Zrínyi utcákban.
A fejlesztés eredményeképpen:
- 2605 méter hosszú csapadékcsatorna-hálózat épült,
- amely képes a mélyebb, kritikus elöntési helyekről felhalmozódó csapadékvíz hatékony elvezetésére.
A projekt összköltsége: 65.000.000 Ft.
2021 végén elkészült a csapadékvíz-elvezetési fejlesztés második üteme a TOP-2.1.3-16-BS1-2019-0023 azonosítószámú projekt keretében.
Az újabb ütem célja a település további utcáiban egy megbízható belvízelvezetési rendszer kiépítése volt. A fejlesztés során:
- Összesen 4344 méteres szakaszon történt csatornahálózat építés.
- Az érintett utcák és hosszaik:
- Rákóczi utca: 1335 méter
- Kossuth utca: 1757 méter
- Kölcsey utca: 198 méter
- Névtelen utca: 176 méter
- Batthyány utca: 644 méter
- Déli sor: 234 méter
A projekt összköltsége: 263.597.549 Ft.
Polgármesteri Hivatal fejlesztése
2021-ben a Polgármesteri Hivatal régi szárnyának átfogó felújítása valósult meg a Magyar Falu Program MFP-FHF/2020 alprogramjának támogatásával.
A fejlesztések magukban foglalták:
- A tetőszerkezet átépítését,
- Vízszigetelést és aláfalazást,
- A lépcső és aula burkolatának teljes cseréjét,
- Az emeleti és földszinti mosdók teljes körű felújítását és akadálymentesítését.
A projekt összköltsége: 27.999.991 Ft.

A Magyar Falu Program „Önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok fejlesztése” MFP-ÖTIK/2022/1 kódszámú alprogram keretében 2022 szeptemberében valósult meg a Kétegyházi Polgármesteri Hivatal villámvédelmi rendszerének kiépítése.
A projekt előzményei:
- Az épület korábban nem rendelkezett villámvédelemmel.
- Az elmúlt években több káreset történt villámcsapások következtében.
A fejlesztés célja a villámcsapások okozta károk megelőzése volt, amit villamossági szakember kezdeményezett. Az önkormányzat ennek érdekében pályázati forrást biztosított a fejlesztés megvalósítására.
A projekt eredményei:
- Villámvédelmi rendszer kialakítása az épület biztonságosabb működéséhez.
- Aggregátor betáplálási leágazás telepítése, amely biztosítja az áramkimaradás alatti zavartalan munkavégzést.
A támogatás összege: 4.999.995 Ft.
Egészségügyi Centrum felújítása
Kétegyháza Nagyközség Önkormányzata a Magyar Falu Program keretében a „Egészségügyi Centrum felújítása” című, MFP-HOR/2019 kódszámú projekt keretében sikeresen pályázott, amelynek eredményeképpen 2020-ban jelentős fejlesztések valósultak meg.
A projekt célja:
A két háziorvosi rendelő és a védőnői szolgálat hatékonyabb, színvonalasabb működésének biztosítása épületfelújítással és eszközbeszerzéssel.
A fejlesztés eredményei:
- Épületfelújítás a hosszú távú, gazdaságos fenntarthatóság érdekében.
- Eszközbeszerzés:
- 2 db defibrillátor és 2 db EKG készülék a háziorvosok részére,
- A védőnők számára 1 db boka-kar index mérő, 1 db gyermek lélegeztető ballon, 1 db gyermek lélegeztető maszk, 1 db csecsemő lélegeztető maszk.
A projekt által a kétegyházi Egészségügyi Centrum modern szolgáltatásokat nyújtó, korszerű intézménnyé vált, amely mind küllemében, mind működésében megfelel a település lakóinak elvárásainak.
A projekt összköltsége: 25.686.875 Ft.
Fogorvosi eszközbeszerzés
A Magyar Falu Program keretében az MFP-AEE/2020 kódszámú felhívás segítségével a fogorvosi rendelő korszerű eszközökkel bővült.
Támogatás összege: 1.239.358 Ft.
Ravatalozó

Ravatalozó
2022
Ravatalozó épület villamoshálózatának felújítása
A Magyar Falu Program „Önkormányzati temetők infrastrukturális fejlesztése” című, MFP-ÖTIF/2022 kódszámú felhívás keretében valósult meg a ravatalozó épület villamoshálózatának korszerűsítése és bővítése.
Főbb fejlesztések:
- A meglévő 3×10 A teljesítmény 3×20 A-ra bővült.
- LED-es világítótestek beépítése az energiatakarékos működés érdekében.
- FI-relék alkalmazása az érintésvédelem növelésére.
- Korszerű elosztószekrény telepítése a biztonságos működés érdekében.
Támogatási összeg: 1.999.996 Ft.
Szolgálati lakások felújítása – Dózsa utca 137.
A „Szolgálati lakás és orvosi szolgálati lakás felújítása, fejlesztése – 2022” című, MFP/SZLOSZL/2022 kódszámú pályázat segítségével valósult meg a szolgálati lakások felújítása.
Főbb fejlesztések:
- Belső átalakítások, például nyílások befalazása és megnyitása a praktikusabb elrendezés érdekében.
- Vizesblokkok teljes körű modernizálása.
- Villamoshálózat korszerűsítése.
- Nyílászárók cseréje és új padlóburkolatok kialakítása.
- Új fűtőtestek beszerzése az optimális hőmérséklet biztosításához.
Támogatási összeg: 16.994.025 Ft.
Tetőfelújítások
2022-ben az önkormányzat több épületének tetőszerkezetét újította fel. Ezek az állagmegóvó munkálatok hozzájárultak az épületek hosszú távú fenntarthatóságához és funkciójuk ellátásához.
Fásítás
Az év során több facsemetét ültettek ki a település különböző pontjain, például a Kresz Park környezetében, a Rendőrőrs és az óvodák előtt.
2021
Kegyeleti hűtő beszerzése
A Magyar Falu Program „Önkormányzati temetők infrastrukturális fejlesztése” című, MFP-ÖTIF/2021 kódszámú pályázat segítségével egy Intarcon Intartop MCR-NY 0010/A típusú kéttálcás kegyeleti hűtő került beszerzésre.
Támogatási összeg: 1.891.343 Ft.
2020
Eszközbeszerzés – Művelődési Ház
A Magyar Falu Program „Közösségi tér ki-/átalakítás és foglalkoztatás” című, MFP-KTF/2020 kódszámú pályázat keretében a Táncsics Mihály Művelődési Ház és Könyvtár fejlesztése valósult meg.
Főbb fejlesztések:
- 5 db klímaberendezés telepítése a rendezvények komfortosabbá tételéhez.
- Bejárati elavult üvegfalak cseréje.
Támogatási összeg: 2.907.831 Ft.
Eszközbeszerzés – Identitástudat erősítése
A Magyar Falu Program „A nemzeti és helyi identitástudat erősítése” című, MFP-NHI/2019 kódszámú projekt keretében a Táncsics Mihály Művelődési Ház és Könyvtár eszközállománya bővült.
Főbb eszközök:
- Projektor
- Hangosító berendezés
Támogatási összeg: 1.976.926 Ft.
Közterület-karbantartási eszközök beszerzése
A MFP-KKE/2020 kódszámú pályázat keretében az alábbi eszközök kerültek beszerzésre:
- Stiga fűnyírótraktor (Tornado 2098 H ST500).
- Kompatibilis kiegészítők: hólánc, műtrágyaszóró, vonóhorog, hótoló.
Támogatási összeg: 963.085 Ft.
Szennyvízfejlesztés
A KEHOP-2.2.2-15-2015-00045 azonosító számú projekt keretében valósult meg Kétegyházán a szennyvízelvezetés IV. üteme.
A projekt célja:
- Szennyvíztisztító telep kiépítése.
- Szennyvízcsatorna-hálózat fejlesztése.
- Környezetterhelés csökkentése és egészségesebb lakókörnyezet biztosítása.
Támogatási összeg: 5.483.139.109 Ft.
Településfejlesztés 2006 – 2010 között
Kétegyháza Nagyközség Képviselő-testülete a 2006. évi önkormányzati választások eredményének kihirdetését követően nagy lendülettel, közös akarattal fogott munkához.
Elkötelezte magát a békés együttműködés és a település céljainak megvalósítása mellett, félretette az esetleges személyes sérelmeket és minden erejével igyekezett eleget tenni a Kétegyháza Lakosainak tett esküjében foglaltaknak.
A korábbi évek súlyos adósságokkal terhelt költségvetéseit sikerült egyensúlyba hozni, a hiányt lefaragni, elfogadható, kezelhető szintre leszorítani.
A következő lépés a szükséges beruházások, fejlesztések áttekintése volt. Megkerestük a település lakosait, közmeghallgatásokon, személyes beszélgetéseken keresztül igyekeztünk megtudakolni, hogy melyek a legsürgetőbb problémák.
A szükséges pénzügyi számításokat elvégezve megállapítottuk, hogy a várható költségek megdöbbentő nagyságúak. Tudtuk, hogy ezeknek töredékét sem vagyunk képesek biztosítani úgy, hogy közben ne veszélyeztessük az intézmények működőképességét, dolgozóink megélhetését. Érezve azonban a lakosság bizalmát és sürgetését, létrehoztunk egy pályázati csoportot, élére egyik képviselőnket Tripon Emesét állítottuk.
A csoport közvetlenül a polgármesternek lett alárendelve, biztosítva így a gyors információáramlást és hatékonyságot. Minden pályázati lehetőséget igyekeztünk kihasználni, és a korábbi évek teljes passzivitását kisöpörve, nekikezdtünk a munkának. Nehezen tanultuk meg ezt az új munkakört, hiszen korábban Kétegyházán senki nem írt önkormányzati pályázatot, nem ismerte senki a módszereket, kapcsolatokat. Mára sikerült a környező települések leghatékonyabb pályázatíró csoportját kialakítani és működtetni, bevonva újabb és újabb munkatársakat és elnyerve súlyos milliókat a településnek, Kétegyházának.
A következő sorokon keresztül – a teljesség igénye nélkül – igyekszünk bemutatni, mit értünk el az elmúlt években:
Buszmegállók felújítása
A településünk jelentősebb közlekedési útvonalain elhelyezkedő buszmegállók elhanyagolt, leromlott állapotban voltak. A régi vasszerkezetek már rozsdásodtak, az idő vasfoga kikezdte az építményeket, műtárgyakat.
A képviselő-testület – szem előtt tartva a község arculatának megújulására és megszépülésére irányuló egyre erősödő lakossági igényt – egyhangúan döntött arról, hogy a buszvárókat feltétlenül fel kell újítani. A tervezés során szem előtt tartottuk, hogy az új buszváró-helyiségek a településrendezési tervnek és a helyi építési szabályzatnak megfeleljenek.
A felújítást az önkormányzat önerőből, valamint egy kétegyházi vállalkozó támogatásával valósította meg. A fejlesztés során két új buszmegálló épült a Toldi Miklós utcában, a többi, már meglévő 11 buszvárót pedig felújítottuk.
A beruházás összköltsége 3.498.528 Ft volt.

... és az új megálllók.

A régi buszmegállók...
Rendezvénytér / Piactér
Településünk egyik legforgalmasabb központja a piactér, ahol minden kedden és pénteken eladók hada kínálja portékáját. A gyakori használat, a rendszeres és nagy forgalom következtében a tér meglehetősen leromlott állapotba került, a fejlődő településképbe sem tudott már beilleszkedni, ott helytállni. A község lakosainak mindennapi életében pedig igen fontos szerepet tölt be egy piactér, ahol nemcsak az árucikkek, hanem információk is gazdát cserélnek, és nem utolsó sorban ez a hely a társasági élet egyik legfőbb színtere.
Kétegyháza Nagyközség Képviselő-testülete 2007. szeptember 25. napján döntött arról, hogy a piacteret a rendelkezésre álló tervek alapján önerőből építi meg, elsősorban helyi vállalkozó bevonásával.
Megújultak a padok, új pavilonokat építettünk és korszerű, a szemet gyönyörködtető térburkolatra cseréltük a korábbi fedőrétegeket.
A kivitelezés összköltsége 8.900.000 Ft.

Régen a földön árultak...

... majd az új piactéren.
A Fő téri játszótér
A Fő tér a község legfontosabb csomópontja, s mint ilyen, kiemelkedő szerepet játszik településünk arculatában. A Polgármesteri Hivatallal szembeni tér, ahol az ortodox templom és a Táncsics Mihály Művelődési Ház és Könyvtár is helyet kap, nagy lehetőségeket rejt magában a közösségi élet rendezvényeinek megszervezésére, a gyerekek felhőtlen szórakozására, vagy akár egy napsütéses délutánon a kikapcsolódásra. Az ott lévő régi, elhasználódott, megrongált játszótéri eszközök azonban technikailag és esztétikailag sem voltak már alkalmasak arra, hogy funkciójukat ellássák.
A Képviselő-testület a Családi Egyesülettel együtt közös munkába kezdett a Fő téri játszótér felújításáért. Eredménye egy, a mai kornak megfelelő, parkszerű terület, aholis a legkisebbektől a legidősebbekig, mindenki kedvére élvezheti a napsütést, a tiszta levegőt és a közös együttlét nyújtotta örömöket.
Az új játszótér kivitelezésének összköltsége 4 836 293.- Ft volt.

Elavult játszótér...

... és modern.
Utak, járdák
Vasvári, Verőfény, Marx utcák burkolatainak felújítása
Az elmúlt évtizedekben sajnos a kisebb települések utcáinak burkolása indokolatlanul kis figyelmet kapott az országgyűlés kiadásai között. Az út- és járdaépítés nem közvetlenül megtérülő, de óriási összegeket felemésztő beruházás. Nagyon nehéz pályázati forrást szerezni erre a célra és mindig meg kell előznie egy szintén nagyon költséges tervkészítésnek.
Kétegyházán az új képviselő-testület megalakulásáig csak 48% volt a burkolt utcák aránya, az összeshez viszonyítva. Ez az állapot a közlekedést jelentősen megnehezítette, különösen csapadékos időjárás során, vagy télen, amikor az utak egyenetlensége sok esetben komoly károkat okozott a közlekedő járművekben.
A 2007. év elején megjelent, a területi kiegyenlítést szolgáló önkormányzati fejlesztési feladatok (TEKI) támogatás keretében 14.784.000.- Ft-ot nyertünk el, így megkezdődött az a beruházás, amely első részét képezte annak a hatalmas munkának, amely majd a következő években teljesedett ki és tart még a mai napig is.

Itt „járda”...

... és kátyu volt.
A 2007. évben elkezdett beruházások egy része áthúzódott a 2008. évre és a befejezés munkálatai lekötötték figyelmünket.
A Hivatal élére új vezető érkezett, szerződéseink, szerződéses jogviszonyaink kissé rendezettebbé váltak. Áttekintettük a korábbi években megkötött – esetenként rendkívül előnytelen – megállapodásainkat és ahol lehetett kezdeményeztük a módosítást, alkalmanként a törvényesség biztosítását.
Felgyorsultak az események a Megyei Önkormányzattal folyamatban volt perünkben és az elégtelen dokumentáció, szóban megkötött megállapodások olyan helyzetet eredményeztek, melyek egyre inkább azt sugallták, ki kell fizetünk azt a több mint tíz millió forintos összeget, amelyért elvégzett munkát nem kaptunk. A kedvezőtlen bírói döntést követően azonnal fellebbezést nyújtottunk be, de felkészültünk a legroszszabb eshetőségre is szerencsére és köszönhetően jogászaink tudásának, később az ügy számunkra kedvezően alakult. Erre azonban várnunk kellett még majdnem két évet.
Ez az év – a 2008. – volt az, amelyikben utoljára szerepeltünk az önhibájukból hátrányos helyzetbe került önkormányzatok számára kiírt pályázaton. Az elkövetkező időszakban ugyanis olyan kedvezően alakultak kiadásaink és bevételeink, hogy nem feleltünk meg az egyre szigorodó feltételeknek. Ez egyrészt szomorú, hiszen egy néhány millió forintos támogatástól végleg elesünk, másrészt viszont örömteli, hiszen településünk kiemelkedett a legnehezebb helyzetben lévő önkormányzatok köréből, saját lábára állt, saját költségvetéséért maga felel és meg tudja teremteni a beruházások, fejlesztések fedezetét.
Pályázati sikereink
2008-ban 16 pályázat került benyújtásra melyből 6 részesült pozitív elbírálásban. Az elnyert támogatás összege: 80.318.610 Ft, vállalt önrész: 5.163.140 Ft.
Könyvtár felújítása
Kétegyháza Nagyközség Önkormányzata 2008-ban pályázatot nyújtott be a Közkincs II./2 „Kistelepülések könyvtárainak megújítása” című pályázatra, amely pozitív elbírálásban részesült.
A beruházás összköltsége 5.784.945.- Ft, melyből az önrész 584.945.- Ft volt. A költségvetésben megállapított önerőn kívül még további 557.526.- Ft-ot költöttünk dologi kiadásokra olyan célok megvalósítása érdekében, amelyek elhanyagolhatatlanok és feltétlenül szükségesek voltak a könyvtár felújítása során. A kivitelezési munkákat az Önkormányzat saját alkalmazottaival végezte el. Az építkezés során a pályázatban szereplő feladatokat a meghatározott műszaki megoldások alkalmazása mellett igyekeztünk megvalósítani. Mindemellett figyelembe kellett vegyük az előre be nem tervezett, időközben jelentkező váratlan problémákat is, így a beruházás költsége és kivitelezési ideje kitolódott, viszont a meghatározott célok (minőség, térkialakítás, alkalmazhatóság stb.) maradéktalanul érvényesültek.
A munkálatok részletes leírása:
A „toldalék épület” külső főfala sajnos rossz hőszigetelő képességgel rendelkezett, ezért a kivitelezés során úgy döntöttünk, hogy a további gazdaságos és takarékos üzemeltetés érdekében a falazat hőszigetelése elengedhetetlen, annak ellenére, hogy ez a pályázatban nem szerepelt.
A belső terek kialakításakor fontos szempont volt a mozgáskorlátozottak biztonságos és könnyű közlekedésének biztosítása. A mozgáskorlátozott WC helyét ebből kifolyólag nem változtattuk meg, a galéria alatti beltéri ajtó helyének bontása is csak egy apróbb módosítást igényelt.
A burkolatok kialakítására is nagy figyelmet fordítottunk. Az egyéni foglalkoztató helységben, valamint az informatika teremben laminált parkettát helyeztünk el, ami meleg érzetet biztosít és könnyen takarítható. A szociális helységek és a közlekedő folyosó mázas kerámia lapburkolatot kapott.
A nyílászárók cseréjét is elvégeztük, ugyanis az eredetiek már elavultak és elöregedtek, többször javították őket.
Az elektromos hálózat kiépítésekor igyekeztünk a várható igényeket előre megtervezni. Az informatika teremben több csatlakozó aljzat került felszerelésre, és az épület elektromos hálózatának teljesítményét is megnöveltük.
Az új vezetékeknek, a hőszigeteléseknek, és az új korszerű nyílászáróknak köszönhetően gazdaságosabb és biztonságosabb lett a könyvtár üzemeltetése, megfelelve a mai követelménynek, kulturált környezetet biztosítva az olvasni, művelődni kívánó lakosok számára.

A Könyvtár épülete régen

Rendezetlen udvar régen.

…majd felújítás után

Internetezési lehetőség
Járda építés, felújítás II.
A képviselő-testület pályázatot nyújtott be a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács által a területi kiegyenlítést szolgáló önkormányzati fejlesztések támogatását célzó kiírásra „Járda építés, felújítás Kétegyházán” címmel. A beruházás összköltsége 19.704.000.- Ft, amelyből az önrész 4.543.795.- Ft.
A projekt megvalósításával célunk a közlekedési komfort fejlesztése, a közlekedés biztonságának fokozása, valamint a belterületi vízelvezetés fejlesztése és az épületek állagmegóvása volt.
A beruházás összesen 5 km hosszú járdaszakaszt érintett, ebből 3450 m új építés és 1550 m felújítás. Az új járdák szélessége 1 m.
A megvalósítási helyek kiválasztásakor törekedtünk arra, hogy a forgalmasabb csomópontok, intézmények közlekedésbiztonsági szempontból kifogástalan módon elérhetők legyenek, ezért elsősorban az óvodák, iskolák, a Fő tér és Művelődési Ház, Vasútállomás felé vezető út szakaszait láttuk el járdával. Az érintett járdaszakaszok a következők: Dózsa György utca, Úttörő utca, Zrínyi Miklós utca, Kossuth Lajos utca, Gyulai út, Csabai utca, Fő tér 4., Márki Sándor utca, Nap utca (Széchenyi-Dózsa), Névtelen utca és a Déli sor.

Az új járdák
A pedagógiai módszertani reformot támogató informatikai infrastruktúra fejlesztése „Fejlődés széles sávon magyar és román nyelven” című nyertes pályázat esetében a támogatás 12.995.200.- Ft.
A kompetencia alapú oktatás bevezetéséhez elnyert, vissza nem térítendő 100%-os támogatás összege 46.663.205.- Ft. A képzések jelenleg is folynak az oktatási intézményekben.
Ugyanebben az évben került benyújtásra az „Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér” cím elnyerésére irányuló pályázat, amely pozitív elbírálásban részesült.
„Fókuszban a közművelődés” című pályázat keretein belül a Pogácsa Fesztivál lebonyolítására 300.000.- Ft támogatást nyertünk, amelyet 34.400.- Ft önrésszel kellett kiegészíteni.
Összességében a 2008. év sikeresnek mondható, bár a következő évben olyan eredményeket értünk el, melyeket még remélni sem mertünk. Ez az év igazán bővelkedett izgalmakban, hiszen a képviselő-testület olyan – előrelátó – döntéseket hozott, melyek eredményére esetenként egy évet is várni kellett.

Játszótér az Erkel – Csabai út sarkán
Elindítottuk az EMVA Falumegújítási programot, melynek érdekében együttműködési megállapodást kötöttünk a Családi Egyesülettel, a projekt a Csabai és a Damjanich úton található – akkor még -, kihasználatlan közterületen, játszótér megvalósítására irányult. A két létesítményt 2010 májusában adtuk át a gyermekeknek és a szülőknek.
Január végén a romániai Socodor településsel együttműködve, nemzetközi együttműködés keretében pályázatot nyújtottunk be a belterületi utak rendbetételére, felújítására. A pályázat eredményéről egy külön cikkben számolunk be.
A korábbi évhez hasonlóan tovább folytattuk a közhasznú munka megszervezését, 2009. évben 68.247.000.- Ft-ot költöttünk erre a célra, több mint 200 munkanélküli foglalkoztatásával.
Megszüntettük a nagy problémát okozó „dögteret”, melynek felszámolását, megtisztítását egy vállalkozó végezte el, a lakosság és a szakemberek megelégedésére.

A felújított Román Iskola épülete
Márciusban a Román Nemzetiségi Általános Iskola és Óvoda épületének felújítására igyekeztünk forrást szerezni. A kérelmünket – hosszas tárgyalások és egyeztetések eredményeképpen – kedvezően bírálták el, köszönhetően Fretyán Istvánnak is, aki a településünk Díszpolgára.

Fő tér megújítása
Áprilisban a képviselő-testület elhatározta, hogy a település központjának megújítására pályázatot nyújt be. A pályázat elbírálása elhúzódott, de végül sikerrel zárult és megkezdődhetett a munka a Fő tér megszépítésére, rehabilitációjára. Az átadásra 2010. évben kerül majd sor.
Májusban a járdák felújítására, kiépítésére egy nagyszabású anyag készült, melyet végül 16 millió forintos támogatási összeggel sikerült megvalósítani.
Az év egyik legnagyobb szabású beruházása a Táncsics Mihály Művelődési Ház és Könyvtár felújítása lett. Az újonnan létrejött intézmény felújítása mellett a képviselő-testület egy emberként foglalt állást és minden lehetséges támogatást meg kívánt adni a sikeres pályázathoz, illetve annak megvalósításához.
A több alkalommal módosított, kiegészített, a település arculatához igazított pályázatot 2008. augusztus 15. napján nyújtottuk be a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által kiírt ÚMFT Dél-alföldi Operatív Program keretében, Szociális alapszolgáltatások, gyermekjóléti alapellátások és közösségi terek infrastrukturális fejlesztése című pályázati felhívásra.
A sikerről szóló tájékoztató levél híre futótűzként terjedt a településen, hiszen egy olyan közösségi térről volt szó, amely Kétegyháza minden lakosát szeretettel és szívélyességgel fogadta még akkor is, ha külleme, felszereltsége bizony igen szegényes lett az évek során.
A projekt összköltsége: 49.768.500.– Ft, az építészeti engedélyezési és kiviteli terveket Czira Roland tervező készítette. A közbeszerzési eljárás lefolytatását követően a kivitelezés 2009. augusztus 24. napján kezdődött és 2009. december 31. ért véget, a kivitelezést a Bonag Kft. végezte.
A projekt megvalósításával az volt a célunk, hogy a településen legyen egy olyan művelődési, önszerveződési tér, ahol a megszokott formákon túl helye van a civil társadalom alakulóban lévő, vagy már megalakult közösségeinek, és olyan bázissá fejleszthető, hogy tevékenységével hatni tudjon környezete tágabb és szűkebb körére.
A projekt keretében sikerült megvalósítani:
- az épület gépészeti (víz; szennyvíz; fűtés; elektromos hálózat) rendszerének korszerűsítését, energiatakarékossá tételét;
- akadálymentes WC és mosdó helyiség kialakítását;
- Infó-kommunikációs akadálymentesítést;
- Új iroda, kávézó helyiség, akadálymentes parkolóhely kialakítását;
- Homlokzati nyílászárók cseréjét, az épület hőszigetelését;
- Belső festés-mázolási munkák elvégzését.
A felújítás során a civil szervezetek működését segítő helyiségek kialakítására is sor került, de emellett a klubszerű összejövetelek megtartása céljából klubszobát is nyitottunk. Gondot fordítottunk a kisgyermekes családok igényeinek kielégítésére is egy gyermekmegőrző kialakításával.
Intézményátszervezés
Több hónapos egyeztetés, tárgyalás után a képviselő-testület 2009. évben nagy lépésre szánta el magát, és döntött a Táncsics Mihály Művelődési Ház és a Nagyközségi Könyvtár összevonásáról. A Könyvtár vezetője, Csonkáné Potocska Judit hosszú és eredményes munkáját befejezve, a képviselő-testület kitüntetésével és a település olvasni szerető közönsége szeretetével kísérve átadta a staféta botot. A szükséges eljárások lefolytatását követően a régi igazgatót új vezető váltotta, akinek munkáját dicséri a gazdag programok, szolgáltatások számának növekedése.

Művelődési Ház régen…

…felújítás alatt…

…felújítás alatt…

…felújítás alatt…

…és napjainkban

…és napjainkban

Holokauszt Emlékkő Avatása
Ebben az évben évtizedekre visszanyúló, jogos igényt kielégítő és a lakosság egyetértését kiváltó gondolat öltött testet a Holokauszt Emlékhely létesítésében, melyet a képviselő-testület minden tagjának jelenlétében leplezett le Kétegyháza Nagyközség Polgármestere.
Mint azt már korábban írtuk, ez volt a Mi sikerévünk. Egy év eleji jóslat szerint „Csuda jó évünk lesz!”, ami nem igazán volt látható még az esztendő elején. 2009-ben gyűrűzött be hazánkba a pénzügyi válság és nagyon féltünk a jövőtől, féltettük családunkat, gyermekeink jövőjét, házainkat, vagyonunkat.
Szerencsére jóra fordultak dolgaink és ma már sikerekről számolhatunk be!
Az Egészségügyi Centrum felújítása
Az egyik legnagyobb lélegzetű projekt 2009. évben a Táncsics Mihály Művelődési Ház és Könyvtár felújítása mellett az Egészségügyi Centrum megújítása, felszerelése, a település lakosai egészségügyi ellátásának javítása lett.
A háziorvosok Kétegyházán rossz állapotú háziorvosi rendelővel, hiányos, elavult eszközökkel rendelkeztek, így elengedhetetlenné vált az ellátások optimalizálása, a leromlott infrastruktúra fejlesztése, eszközök beszerzése.
A korszerűsítési munka az egész alapterületet érintette, a két régi épület a praktikusabb térhasználat érdekében egy épületté alakult.
A bejutás és az akadálymentes közlekedés biztosítottá vált, hiszen az épület előtti járda szintje és a megemelt belső padlószintek közötti szintkülönbség fedett rámpa segítségével, tolókocsival is leküzdhető. Az info-komunikációs akadálymentesítésen belül a vakok és gyengén látók részére burkolati vezetősávokat alakítottunk ki, a siketeket és nagyothallókat indukciós hurok segíti a tájékozódásban. Az épületben külön mosdó szolgál – az akadálymentesítés jegyében – az arra rászorulóknak.
A rendelőket tartalmazó épületrészben a téglalap alakú váró-közlekedő helyiség centrális helyzetű, körülötte kerültek kialakításra a rendelők, itt találhatók a község háziorvosainak, illetve a fogászati szakorvosnak a rendelője is.
A védőnői szolgálat teljesen elkülönített bejárattal, külön váróteremmel és külön mosdóhelyiséggel rendelkezik.
A munkaszoba, csecsemő tanácsadó helyiség mellett terhes tanácsadó, vizsgáló helyiség is ki lett alakítva, amely előtt belátást gátló előtér és vetkőző-öltöző is készült.
A takarékosság jegyében és érdekében új nyílászárók készültek, korszerűsítettük a fűtésrendszert, szabályozható radiátorcsapokat építtettünk be, igyekeztünk megtenni minden olyan intézkedést, mely hosszú távon az energiakiadások csökkenését fogja eredményezni.
A projekt eredményeképpen településünk lakói számára európai színvonalú egészségügyi ellátást, hosszútávon az életminőség javulását, nem utolsósorban egészségesebb, élhetőbb környezetet igyekeztünk biztosítani.
A projekt összköltsége: 51.285.652 Ft volt, ebből 11.285.652.- Ft a képviselő-testület biztosított.
A kivitelezést az Euro-Bau Kft. végezte, a munkálatok 2009. július 1. napján kezdődtek.

Művelődési Ház régen…

Központi Orvosi Rendelő régen

Védőnői Szolgálat régen

Egészségügyi Centrum napjainkban

Egészségügyi Centrum felújítva
A napközi ebédlő kialakítása, felújítása
A több tízéves, már nem az előírásoknak megfelelő napközi ebédlő a Román Nemzetiségi Általános Iskola részeként működött. Az intézmény vezetése részéről igény merült fel számítástechnikai terem kialakításra, amit helyhiány miatt csak az ebédlő áthelyezésével lehetett megvalósítani. A képviselő-testület úgy határozott, hogy költségvetésében forrást különít el e célok megvalósításához. A döntést tervek készítése követte, majd megkezdődtek a munkák.
Az építkezés, felújítás eredményeképpen az általános iskolások részére a Márki Sándor Általános Iskola régi szárnyrészéből új ebédlőt alakítottunk ki, a munkálatokat Szabó és Társa Bt. végezte el.
A napközi ebédlő felújítási költsége 13.890.235.- Ft volt. Tekintettel arra, hogy e célra pályázati forrás nem állt rendelkezésre, a képviselő-testület a teljes forrást saját költségvetésből fedezte.
A megújult ebédlő meleg színei, modern felszerelései szinte kiáltottak az új bútorokért, így a képviselő-testület további segítséget nyújtott, ami végül új asztalok, székek, gáztűzhelyek, konyhai eszközök, berendezések beszerzését eredményezték, összesen mintegy 4.000.000.- Ft értékben.
A kialakított melegítő konyha a HACCP minőségbiztosítási rendszernek megfelel, és – igen kedvezményes térítés ellenében – családi és egyéb rendezvények lebonyolítására is kibérelhető.