Bár a hivatalos fűtési szezon csak október 15-én kezdődik, de nemsokára itt van ezért javasolt a tüzelőberendezések és kémények műszaki megfelelőségét megvizsgáltatni.
Komoly veszélynek teszik ki otthonukat és szeretteiket azok, akik úgy kezdenek fűteni, hogy elmulasztják a fűtőeszközük éves karbantartását, vagy nem tisztíttatják ki a kéményüket.
Az elmúlt években megnőtt azon háztartások száma, ahol szilárd tüzelőanyaggal fűtenek. A szilárd anyagok, vagy olaj égetésekor keletkező korom lerakódik a kémény falára. Az egyre vastagabb koromréteg leszűkíti a kémény belső kerületét, sőt, magas hő hatására akár meg is gyulladhat. Mindez elkerülhető azzal, ha mindenki beengedi a kéményseprőt, aki el tudja végezni a kémény tisztítását.
Békés megyében a katasztrófavédelem hetvenegy településen végzi ingyenesen a kémények tisztítását, mely szilárd tüzelőanyaggal és olajjal működő fűtőeszközök változatlanul évente történik, gázüzemű fűtőberendezések esetén kétévente.
Felhívjuk a város lakóinak figyelmét a kémények tisztítására és a tüzelőberendezések műszaki felülvizsgálatának elvégeztetésére. Gyakori, hogy az emberek nem olyan anyaggal fűtenek, mint amilyen tüzelőanyag elégetésére az adott fűtőeszközt megtervezték, esetleg nem tartják karban, nem tisztítják fűtőberendezésüket. A nem rendeltetésszerű használat jelentős anyagi kárral és esetenként súlyos sérülésekkel járó tűzesetekhez, illetve szénmonoxid mérgezéshez vezethet. Több korom rakódik le az olyan égéstermék-elvezető rendszerben, amelyben hulladékot vagy más, nem megfelelő tüzelőanyagot ? lakkozott, festett, vagy nedves fát ? égetnek.
A lerakódott korom eltávolításával, a fűtőeszköz és a kémény karbantartásával megelőzhetőek a kéménytüzek. A fűtőeszköz takarításához hívjanak szakembert, a kémény tisztítását pedig tegyék lehetővé a kéményseprők részére. Itt hívjuk fel az érintettek figyelmét, hogy ha magántulajdonú ingatlanba gazdálkodó szervezet (Bt., Kft. stb?) van, bejegyezve akkor ez nem tartozik a katasztrófavédelem kéményseprőinek hatáskörébe, ez alól kivétel az őstermelői tevékenység. Ezeket a kéményeket a sormunkát végző kéményseprők nem tisztítják. Az érintettek más kéményseprő-ipari vállalkozókkal végeztethetik el a szükséges munkálatokat.
Ha kéménytüzet észlel, vagy szénmonoxid szivárgás történik, azonnal hívja a 112-es segélyhívó telefonszámot!